Planowanie tego, jak będzie wyglądać pokój naszego dziecka, jest jedną z największych przyjemności dla rodziców w całym okresie macierzyństwa. Łatwo jednak ulec pokusom, aby dziecięcy pokoik projektować i urządzać zgodnie z własnymi potrzebami, a nie tym, czego może potrzebować dziecko. Jedną z takich kwestii jest wybór koloru ścian. Wiele rodziców odważnie decyduje się na mocne i intensywne barwy, jak krzykliwy róż, kolor zielony fluorescencyjny lub żywy pomarańcz. Tymczasem dla prawidłowego rozwoju dziecka i stopniowego oraz zrównoważonego przyswajania nowych umiejętności, lepsze są stonowane i spokojne kolory.
Wszystkie barwy pastelowe i kremowe idealnie nadają się do malowania ścian. Jeśli rodzice obawiają się, że pokój stanie się przez to mdły i mało wyrazisty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać kilka dekoracyjnych akcentów, wykonanych mocniejszymi kolorami. Powinny to być jednak
dodatki, a nie dominujący w całym pomieszczeniu kolor. Dzięki temu, dziecko z pewnością będzie się lepiej czuło w pokoju, a spokojne kolory ułatwią mu późniejszą naukę.